Każdy bank w nieco inny sposób podchodzi do kwestii  ubezpieczeń kredytów. Z reguły jest to dodatkowy element oferty, niejednokrotnie jednak takie zabezpieczenie jest mile widziane, jako dodatkowe zabezpieczenie przy staraniu się o kredyt.

Niewątpliwą zaletą ubezpieczenia kredytu jest na pewno zabezpieczenie i gwarancja płynności finansowej oraz zabezpieczenie rodziny przed koniecznością spłaty zadłużenia w przypadku, gdy kredytobiorcę spotka jakieś losowe nieszczęście (nieszczęśliwy wypadek, poważne zachorowanie lub śmierć), poczucie bezpieczeństwa w trakcie spłaty zadłużenia, jak również możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania (banki często obniżają marżę klientom, którzy posiadają ubezpieczenia dla kredytów hipotecznych oraz gotówkowych).

Przed podjęciem decyzji  o  wykupieniu ubezpieczenia  z pewnością warto zwrócić uwagę na:

  • jego koszt,
  • zakres (tzn. jakie ryzyka są objęte ubezpieczeniem),
  • przysługujące świadczenia oraz listę wykluczeń.

Pierwszą kwestią jest koszt ubezpieczenia kredytu, który w większość przypadków podawany jest jako miesięczna procentowa stawka liczona od kwoty kredytu, a jej wartość  waha się od 0,05 proc. do 0,7 , a nawet kilku procent. Decydując się na droższe ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście ochrona ubezpieczeniowa jest szersza.

Zakres ubezpieczenia kredytu jest indywidualnie ustalany przez banki. Można wymienić kilka głównych obszarów, do których zaliczają się m.in.: ubezpieczenia na życie, ubezpieczenie spłaty rat kredytu do czasu ustanowienia hipoteki, ubezpieczenia od utraty pracy, ubezpieczenia majątkowe. Oczywiście im szerszy zakres ubezpieczenia, tym lepiej, ale niestety trzeba się liczyć z wyższą opłatą w skali miesiąca.

Ważne jest żeby decydując się na konkretne ubezpieczenie  szczegółowo przejrzeć  umowę. Może się okazać, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje kredytobiorcę np. dopiero po 30 dniach od podpisania umowy, a nie od razu (tzw. karencje) lub wypłata świadczenia jest wykluczona w sytuacji śmierci ubezpieczonego będącego pod wpływem alkoholu.

Świadczenia przysługujące kredytobiorcy to opis tego, co uzyskamy od ubezpieczyciela w wyniku zajścia zdarzenia objętego ochroną. Warto wiedzieć, co dokładnie nam przysługuje. W wyniku zwolnienia z pracy firma ubezpieczeniowa może np. zadeklarować pokrycie tylko kilku rat. Trzeba również upewnić się, czy po śmierci kredytobiorcy zakład ubezpieczeniowy wypłaci bankowi pełną czy częściową kwotę zadłużenia pozostałą do spłaty. Najczęściej istnieje również szereg innych obostrzeń, które są zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, umowach i kartach informacyjnych. Warto więc przed przystąpieniem do ubezpieczenia dokładnie się zapoznać z ich treścią.

Rozważając możliwość skorzystania z ochrony produktu ubezpieczeniowego, należy zatem dokładnie ocenić, czy cena jest adekwatna do zakresu ochrony i czy spełnia wszystkie nasze oczekiwania, przewidując różne zdarzenia losowe, które w trakcie spłacania kredytu mogą się nam przytrafić.

Ubezpieczenia oferowane przez agenta ubezpieczeniowego PBS Partner Sp. z o.o. należącego do grupy Podkarpackiego Banku Spółdzielczego to:

  • Ubezpieczenie na życie i zdrowie MACIF "ACTI FINANSE"
  • Ubezpieczenie majątkowe
  • Ubezpieczenie turystyczne
  • Ubezpieczenie komunikacyjne

Spółka PBSPartner posiada również szeroką ofertę ubezpieczeń indywidualnych niepowiązanych z produktami bankowymi. Dla klientów PBSBank świadczymy bezpłatne doradztwo w zakresie ubezpieczeń. Serdecznie zapraszamy do współpracy z nami. 

Masz pytanie?

Zadzwoń lub napisz do nas

Numer telefonu główny - 13 46 42 635 (od 9:00 do 17:00), numer awaryjny - 13 46 46 044 (od 7:30 do 15:30),

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji o oferowanych ubezpieczeniach  w sekcji: Ubezpieczenia.